برقکار ساختمان

کار برقکار ساختمان تعمیر و نصب سیم کشی و تجهیزات برقی در آپارتمان ها یا منازل خصوصی است. بسیاری از این افراد به عنوان پیمانکار برای شرکت های ساختمانی نیز کار می کنند و در آنجا سیم کشی منازل نوساز را نصب می کنند.

محیط کار

برقکار ساختمان هم در محیط های داخلی و هم خارجی کار می کنند. ممکن است کار آن ها گاهی اوقات از نظر جسمانی سنگین باشد و نیز به خم کردن مکرر و یا بلند کردن اشیای سنگین داشته باشد. به دلیل ماهیت خطرناک برق، برقکارها نسبت به سایر شغل ها بیشتر در معرض خطرات و آسیب های شغلی قرار دارند. بعلاوه هنگام کار در محیط های بیرونی، برقکارها اغلب ملزم به کار در آب و هوای نامساعد هستند.

اکثر برقکار ساختمان ها ۴۰ ساعت در هفته کار می کنند اما برخی برقکار ساختمان هایی که کار تعمیر در محیط های مسکونی را انجام می دهند ممکن است گاهی مجبور باشند که در حالت آماده به خدمت  قرار داشته باشند. در واقع برقکاری که آماده به خدمت است در همه اوقات از جمله نیمه شب، آخرهفته ها یا تعطیلات باید برای تعمیر تجهیزات و دستگاه های خراب و معیوب آماده باشد.

آموزش

اغلب اوقات برقکار ساختمان ها باید ترکیبی از کلاس های آموزشی و دوره کارآموزی را گذرانده باشند. کلاس های خصوصی و دولتی زیادی وجود دارند که آموزش های لازم را ارایه می دهند. برقکار ساختمان که دوره کارآموزی را سپری می کند تحت توجه و نظارت نزدیک برقکار ساختمان های باتجربه و خبره کار می کند. بیشتر برنامه های آموزشی پایه حداقل ۴ سال زمان می برند که شامل ۱۴۴ ساعت آموزش نظری در کلاس و سالیانه حدود ۲۰۰۰ ساعت آموزشی تجربی و عملی در محل کار است.

آموزش های نظری شامل دستورالعمل هایی در رابطه با چگونگی خواندن نقشه ها، ایمنی الکتریکی و کمک های اولیه و همچنین آموزش های تخصصی در حوزه هایی مثل لحیم کاری است.

پس از گذراندن دوره کارآموزی برقکار ساختمان های جدید قبل از دریافت گواهینامه برقکاری باید امتحاناتی را که توسط دولت برگزار می شوند، با موفقیت پشت سر بگذارند.

وظایف و کارهای برقکار ساختمان

معمولا برقکارساختمان کارهای زیر را انجام می دهند:

خواندن نقشه ها یا دیاگرام های فنی
نصب و تعمیر سیستم های روشنایی، کنترل و سیم کشی
بررسی تجهیزات الکتریکی مثل ترانسفورمرها و مدارشکن ها
تشخیص مشکلات الکتریکی با استفاده از دستگاه های سنجش و بررسی
تعمیر یا جایگزینی سیم کشی، تجهیزات یا لوازم مختلف با استفاده از ابزارهای دستی و برقی
پیروی از مقررات ایالتی و سراسری بر اساس آیین نامه ملی برق
هدایت و آموزش کارگران برای نصب، تعمیر و نگهداری تجهیزات یا سیم کشی های برق

 

برقکار ساختمان

 

تقریبا همه ساختمان ها دارای سیستم های کنترل، روشنایی، ارتباطی و نیروی برق هستند که حین ساخت ساختمان نصب شده و پس از آن باید نگهداری و گاهی اوقات تعمیر شوند. این سیستم ها به چراغ ها، لوازم و تجهیزاتی که برای ساده شدن و راحتی زندگی و کار مردم لازم هستند، برق رسانی می کنند. شما می توانید ار برقکار ساختمان ما بخواهید تا کار شما را در  سریع ترین زمان ممکن انجام دهد.

نصب سیستم های الکتریکی در ساختمان های تازه ساز نسبت به تعمیر تجهیزات ساختمان های موجود، آسانتر است. دلیل این امر این است که سیم کشی برق در حین ساخت و ساز در دسترس تر است. بعلاوه تعمیر سیستم ها و تجهیزات نیاز به تشخیص مشکلات و تعمیر تجهیزات معیوب دارد که گاهی اوقات انجام این کارها سخت می شود. کار تعمیر و نگهداری ممکن است شامل تعمیر یا جایگزینی قطعات، تجهیزات روشنایی، سیستم های کنترلی، موتورها و سایر تجهیزات الکتریکی باشد. شما می توانید کار برقکشی ساختمان خود را به برقکار ساختمان آنی برق بسپارید.

برقکار ساختمان باید توانایی خواندن نقشه ها را داشته باشند. این نقشه ها در واقع دیاگرام فنی سیستم های الکتریکی هستند که محل مدارها، پریزها و سایر تجهیزات را نشان می دهند. همچنین برقکارها از ابزارهای دستی و برقی مختلفی مثل خم کن لوله برای سیم کشی و محافظت از سیم ها استفاده می کنند. سایر دستگاه های برقی و دستی متدوال شامل پیچ گوشتی، سیم بر، دریل و اره است. همچنین حین عیب یابی ممکن است برقکار ساختمان برای یافتن مشکلات و اطمینان از این که تجهیزات مختلف درست کار می کنند از آمپرسنج، ولت متر، اسکنرهای حرارتی و چک کننده ی کابل استفاده کند.

اکثر برقکارها به تنهایی کار می کنند اما گاهی اوقات نیز به صورت اشتراکی کار می کنند. برای مثال برقکار ساختمان های مجرب ممکن است با مهندسین ساختمان و معمارها کار کنند تا به آن ها برای طراحی سیستم های الکتریکی ساختمان های جدید کمک کنند. بعلاوه برخی از برقکار ساختمان ها ممکن است با دیگر متخصصان ساخت و ساز مثل نصاب های آسانسور و کارگران مربوط به سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش کار کنند تا به آن ها برای نصب یا نگهداری سیستم های الکتریکی یا برقی کمک کنند. همچنین در شرکت های بزرگ تر ممکن است برقکار ساختمان ها بخشی از یک گروه کاری باشند و مثلا به دستیارها کمک کنند یا کارآموزان را برای انجام کارها راهنمایی کنند. برقکار ساختمان ما می تواند شما را راهنمایی کنید.

جراحات و بیماری ها

برقکار ساختمان نسبت به میانگین سایر مشاغل بیشتر دچار بیماری و جراحت می شوند. هرچند تعداد کمی از این حوادث کشنده هستند، آسیب های متداول شامل شوک الکتریکی، افتادن از ارتفاع، سوختگی و سایر آسیب های جزئی است. بنابراین کارگران باید برای کاهش چنین خطرهایی از لباس های محافظ و عینک های ایمنی استفاده کنند.

 

برقکار ساختمان

 

 

برنامه کاری

تقریبا تمام برقکار ساختمان ها به صورت تمام وقت کار می کنند که ممکن است شامل عصر و آخرهفته ها هم باشد. اما ممکن است زمان کار در شرایط آب و هوایی نامساعد متفاوت باشد. حین بررسی ها و تعمیرات زمانبندی شده یا در محل های ساختمانی ممکن است برقکارها مجبور به اضافه کار شوند.

در سال ۱۳۹۲ حدود ۹ درصد برقکارها به صورت شخصی و آزاد کار می کردند. برقکار ساختمان شخصی معمولا در محیط های مسکونی کار می کنند و ممکن است امکان زمانبندی برنامه کاریشان را داشته باشند.

تحصیلات و آموزش:

هرچند بیشتر برقکار ساختمان ها کارشان را با گذراندن دوره های کارآموزی یاد می گیرند اما برخی از آن ها با مدارس فنی و حرفه ای شروع می کنند. در اکثر ایالت ها برقکارها باید مجوز کار داشته باشند (در امریکا). برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ادارات محلی مربوطه تماس بگیرید.

تحصیلات

برای برقکار ساختمان شدن داشتن دیپلم دبیرستانی یا مدرکی معادل آن الزامی است.

برخی از برقکار ساختمان ها کارشان را با تحصیل در یک مدرسه فنی شروع می کنند. بسیاری از مدارس فنی حرفه ای برنامه های آموزشی مرتبط با مدارات الکتریکی، شیوه های حفظ امنیت کار و اطلاعات الکتریکی پایه را ارایه می دهند. فارغ التحصیلان این مدارس امکان شرکت در دوره کارآموزی را دارند.

برقکار ساختمان پس از گذراندن دوره آموزش اولیه شان ممکن است نیاز به ادامه دادن دوره های آموزشی شان داشته باشند. این دوره ها معمولا مربوط به نکات ایمنی، تغییرات استانداردها و آیین نامه های برق و آموزش های ارایه شده توسط سازندگان تجهیزات برای یادگیری تعمیر تجهیزات و محصولات خاص است.

چطور یک برقکار ساختمان بهتر شویم

برقکارساختمان و تکنسین های برق کارهای زیادی در صنایع مختلف انجام می دهد. معمولا برقکارها در زمینه تعمیر تجهیزات و سیستم های الکتریکی یا نصب آن ها کار می کنند. بهبود مهارت های الکتریکی می تواند منجر به ایجاد فرصت های شغلی جدید، ترفیع یا جابجایی کاری شود. برای مثال برقکارساختمان هایی که در ساخت و سازها کار می کنند کارشان پیچیدگی کمتری نسبت به آن هایی دارد که در صنعت خودروسازی کار می کنند. ترکیبی از تحصیل و آموزش مداوم، یادگیری مهارت های بیشتر و انجام کار در صنایع مختلف و در نقش های گوناگون می تواند به شما کمک کند تا تبدیل به یک برقکار بهتر شوید.

با ثبت نام در برنامه ها یا دوره هایی که می توانند مجموعه مهارت های شما را افزایش دهند به تحصیلتان ادامه دهید. اگر تا بحال دوره کارآموزی را نگذرانده اید با کمیته آموزش مشترک منطقه خودتان تماس بگیرید. سازمان های مختلف مثل سازمان همکاری کارگران برق، انجمن ملی پیمانکاران برق یا انجمن سازندگان و پیمانکاران برنامه های کارآموزی مختلفی ارایه می دهند که معمولا چهار سال طول می کشید. دوره های کارآموزی آموزش کلاسی و نظری را با آموزش حرفه ای و عملی ترکیب می کنند و خیلی از کارفرمایان گذراندن این دوره ها را الزام آور کرده اند.

قوانین و استانداردهای ملی را که قوانین ایمنی برای نصب و تعمیر تجهیزات الکتریکی را مشخص می کنند، مطالعه کنید. این قوانین به صورت منظم تجدید نظر می شوند و با تغییرات مربوطه منطبق می شوند به این ترتیب می توانید اطمینان حاصل کنید که الزامات مربوط به استانداردهای جاری را رعایت می کنید.

مهارت هایتان را گسترش دهید و کارهای الکتریکی مربوط به ساخت و ساز و تعمیر را به آن ها اضافه کنید. برقکارهای ساختمان سیستم های برقی را در سازه های جدید نصب می کنند و برقکار ساختمان های تعمیرکار برای تعمیر و ارتقای تجهیزات کار می کنند. ترکیبی از مهارت های ساخت و ساز و تعمیر، درک تکنسین برق را از سیستم الکتریکی افزایش می دهد.

از آموزش های مخصوص تولیدکنندگان برای افزایش دانشتان در رابطه با قطعات، تجهیزات و لوازمی که در صنعت مربوطه استفاده زیادی دارند استفاده کنید. سازمان های آموزشی مختلف برنامه های مخصوص تولید کننده را ارائه می دهند.

در دوره های آموزش مدیریت یا بازرسی ثبت نام کنید. سرپرستان و مدیران در پروژه های ساختمانی کار می کنند و از تخمین زمان، مواد و هزینه برای انجام کارها استفاده می کنند. در نتیجه دوره های شغلی در مدیریت پروژه می تواند مهارت های حرفه ای برقکار ساختمان را ارتقاء دهد. برای کسب اطلاعات در رابطه با آموزش مدیریت با انجمن بین المللی بازرسان برق تماس گرفته یا با کارفرمایتان تماس بگیرید.

 

برقکار ساختمان

 

از یک دانشگاه یا دانشکده فنی معتبر مدرک مهندسی برق اخذ کنید. طبق آمارهای مربوطه مهندسین برق کار “طراحی، توسعه، تست و نظارت بر ساخت تجهیزات الکتریکی را انجام می دهند.” این مهندسین در ساخت تجهیزات الکتریکی و مهندسی سیستم ها مهارت و تخصص پیدا کرده و در صنایع خودروسازی و هواپیماسازی مشغول به کار می شوند.

چطور دوره کارآموزی برقکار ساختمان را سپری کنیم

کارآموزی و یادگیری مهارت های الکتریکی پیشرفت کاری خوبی است. اکثر برقکار ساختمان ها کارشان را با شاگردی یا ثبت نام در دوره های کارآموزی برق شروع می کنند. این برنامه های آموزشی، آموزش شغلی و عملی را با کلاس های نظری که توسط متخصصین برق تدریس می شوند ترکیب می کنند و گذراندن آن ها حدودا چهار سال زمان می برد. اما بسیاری از علاقمندان به این دوره های کارآموزی نمی دانند باید از کجا شروع کنند.

می توانید برای این کار با انجمن ملی پیمانکاران برق تماس بگیرید. در این برنامه های آموزشی می توانید چگونگی قرار دادن، ارزیابی و نصب مجراها و لوله ها سیم برق، بررسی و تست سیم ها یا نصب پریزها و کلیدهای برق را یاد بگیرید. در انتهای برنامه آموزشی آموزش ها پیچیده تر شده و کارهایی مثل نصب سیستم های ویدیویی یا دستگاه های ولتاژ پایین را یاد می گیرید.

برنامه های آموزشی کمیته ملی آموزش و کارآموزی را چک کنید. در این برنامه های آموزشی می توانید انتخاب کنید که در حوزه های مختلف مثل سیم کشی بیرونی یا داخلی، تکنسین نصب VDV یا سیم کشی محیط های مسکونی تخصص بگیرید. مراکز آموزشی مختلفی در سراسر کشور وجود دارند.

دوره های عملی لازم را طی کنید. اکثر برنامه های کارآموزی ۱۴۴ ساعت یا بیشتر کلاس نظری و حداقل سالی ۲۰۰۰ ساعت آموزش عملی را الزام آور کرده اند.

پروانه و مجوز مخصوص تکنسین برق بگیرید. الزامات مربوط به این کار در شهرها و کشورهای مختلف متفاوت هستند اما در اکثر آن ها اتمام موفقیت آمیز دوره کارآموزی برق و گذراندن امتحان پایانی الزامی است.

مشخص کنید که قرار است برای خودتان کار کنید یا یک پیمانکار دیگر. وقتی دوره کارآموزی برق را گذرانده و گواهینامه مربوطه را دریافت کردید می توانید به پیمانکاران مختلف درخواست کار بدهید. انجمن هایی مثل انجمن ملی پیمانکاران برق موقعیت های شغلی مربوطه را در سایت هایشان درج می کنند. همچنین می توانید خودتان به صورت مستقل کار را شروع کنید.