تست سیم کشی برق منزل

چطور سیم کشی برق منزل را تست کنیم

کلیه خدمات برق ساختمان خود را به ما بسپارید.

خدمات برق ساختمان

وقتی که مدارهای برق یک خانه درست کار نکنند ممکن است لازم باشد که سیم کشی را تست کرد تا مشخص شود که مشکل از کدام قسمت ناشی شده است. مشکلات مربوط به سیستم برق می تواند ناشی از یک سیم باشد یا اینکه در بخش بزرگی از سیستم ایجاد شده باشد. بسیار مهم است که سیم کشی را با رعایت ملاحظات ایمنی تست کرد. حتی اگر به نظر می رسد سیمی قطع است، برای پیشگیری از شوک برقی حتما برق را قطع کنید.

 • با استفاده از کلید یا کلیدهای موجود در کنتور برق، برق منزل یا اتاقی را که می خواهید روی سیم کشی برق آن کار کنید قطع کنید.
 • مدار الکتریکی را که می خواهید روی آن کار کنید پیش از لمس کردنش با یک ولت متر تست کنید. ولت متر را با یک دستگیره عایق دار نگه داشته و انتهای لخت پروب را به سیم گرم مدار متصل کنید که معمولا سفید یا سیاه رنگ است و در نزدیکی انتهای جعبه قرار گرفته است. پروب دیگر را برای برقراری اتصال زمین به یک جسم فلزی متصل کنید. اگر عددی نشان داده می شود مدار هنوز برقرار است و تا وقتی که برق در آن جریان دارد نباید روی آن کار کرد.
 • یکی از پریزهای دیواری را با الصاق یک پروب به چپ و راست سوکت امتحان کنید. اگر سوکت کار کند ولت متر نشان می دهد که ولتاژ خاصی از سوکت می آید.
 • تمام کلیدهای مدارشکن را ابتدا off و سپس on کنید تا مطمئن شوید که کار می کنند. برای خانه هایی که فیوز دارند سیم کشی کل خانه را با خاموش کردن تمام فیوزها در جعبه فیوز امتحان کنید. آنها را به آرامی و در هر بار یکی را روشن کنید. اگر یکی از فیوزها باعث خاموش شدن فیوزهای دیگر یا قطع برق شود، مداری که به آن فیوز وصل شده معیوب است.
 • همه سیم های خانه را چک کنید تا قطعی نداشته باشند. در صورت نیاز آن ها را تعویض کنید.

خدمات برق ساختمان

چطور محل سیم های برق قدیمی را در خانه تشخیص دهیم

برای تشخیص کامل سیم کشی های برق در منزل نیاز به دیاگرامی از طرح خانه دارید که محل همه پنل های الکتریکی، پنل های فرعی، کلیدها، لامپ ها و پریزها را نشان دهد. برای اینکار نیاز به داشتن اطلاعات پایه در رابطه با فناوری سیم کشی منزل است و مدارها نیز باید تحلیل و تست شوند. برای برچسب گذاری هر مدار نیاز به ترسیم جداگانه کنتور و نشان دادن همه فیوزها و مدارشکن ها است.

 • نقشه هر یک از اتاق های خانه که اتصال برق دارد را ترسیم کنید. سپس گاراژها، ایوان، انباری و قسمت های بیرونی را هم اضافه کنید. برای ترسیم کلیدها، پریزها و لامپ ها از نشانه های مختلف استفاده کنید.
 • کلید قطع اصلی را پیدا کرده و در صورت وجود پنل های فرعی محل آن ها را نیز یافته و دیاگرامی را بکشید که همه فیوزها و مدارشکن های پنل را نشان دهد. برای هر یک از فیوزها یا مدارشکن ها یک عدد یا حرف متمایز در کنار آن بنویسید.
 • همه لامپ ها از جمله لامپ هایی را که با دوشاخه به پریز وصل شده اند روشن کنید. با چرخاندن فیوز یا با خاموش کردن مدارشکن یک مدار را خاموش کنید. تمام لامپ هایی که خاموش می شوند در یک مدار قرار دارند. عدد یا حرف مربوط به مدار را کنار چراغ ها یا پریزهایی که خاموش شدند بنویسید.

آن مدار را روشن کرده و به خاموش کردن یک مدار در هر زمان ادامه داده و پریز یا چراغ مربوطه را علامتگذاری کنید تا وقتی که همه نشانه های رسم شده در نقشه یک عدد یا حرف در کنارشان داشته باشند. هر پریزی که نشانگذاری نشده باشد را می‌توان با وصل کردن یک لامپ و خاموش کردن یک به یک مدارها چک کرد تا وقتی که مدار مربوط به آن پیدا شود.

 • مدارهایی را که برق لوازم خانگی را تامین می کنند به همان روش های بالا شناسایی کنید. اما خیلی از لوازم خانگی مثل اجاق گازهای برقی، فرها، کولرهای گازی، پمپ هوا و آبگرمکن های برقی، مدارشکن دوبل یا فیوزهای بزرگتری دارند که این مدارها را کنترل می کند. سیم های کنترل برخی از این مدارشکن های دوبل یا فیوزهای بزرگ، به یک پنل فرعی کشیده می شود. اگر پنل فرعی وجود داشت برای تشخیص مدارهای موجود در آن نیز همان روش های بالا را تکرار کنید.
 • همه مدارهای موجود در پنل برق را علامتگذاری کرده و یک کپی از طرحی که رسم کرده اید را برای استفاده های آتی در دسترس بگذارید.

نکات و هشدارها

 • مدارشکن ها کلیدهای on/off دارند که می توان برای روشن یا خاموش کردن مدار آن ها را استفاده کرد اما فیوزها گرد هستند و برای روشن یا خاموش کردن مدار باید آن ها را به داخل یا بیرون پیچید.
 • گرفتن یک کپی از نقشه اولیه ساختمان از سازنده می تواند در تشخیص سیستم الکتریکی اصلی کمک کند. اما باید احتیاط کرد زیرا ممکن است صاحبان قبلی خانه تغییراتی را انجام داده باشند که در این نقشه اولیه لحاظ نشده باشد.
 • منازل قدیمی تر سیستم های الکتریکی بسیار مختلفی دارند و باید بخوبی توسط بازرسان برق واجد شرایط و آموزش دیده بررسی شوند.
 • در این مطلب تشخیص اندازه و ظرفیت سرویس برق ساختمان، اتصالات زمین یا کلیدهای قطع و وصل آموزش داده نشد.
 • همیشه هنگام کار احتیاط های لازم را به عمل آورده و همزمان با استفاده از ابزارهای مختلف تجهیزات ایمنی مناسب را استفاده کنید.
 • کار کردن بر روی سیم های برق، پریزها، کلیدها، جعبه تقسیم ها یا سایر قسمت های سیم کشی بدون داشتن اطلاعات کامل در رابطه با خطرات مربوطه می تواند منجر به جراحات جدی یا مرگ شود.
 • بدون داشتن اطلاعات کامل از خطر بالقوه ی برق گرفتکی پنل برق را باز نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا