تعمیرات آیفون تصویری

آموزش نصب و تعمیرات آیفون تصویری

در این بخش قصد داریم تا ضمن ارائه مطالبی برای آشنایی شما با ساختار آیفون تصویری ، نصب و تعمیرات آیفون تصویری را نیز در حد امکان توضیح دهیم .برای این منظور ما به توضیح آیفون تصویری یک واحدی می پردازیم و شما می توانید این مطالب را برای آیفون های با تعداد واحد بالاتر نیز تعمیم دهید .در ابتدا به ارائه توضیحاتی پیرامون هر یک از اجزا و نحوه عملکرد آن می پردازیم :

هر سیستم آیفون تصویری از دو جزء اصلی تشکیل شده است : “پنل” و “مانیتور”• پنل : پنل به قسمتی گفته می شود که در خارج ساختمان نصب شده و وظیفه گرفتن صدا و تصویر محیط خارج به داخل و انتقال صدای داخل به خارج را عهده دار می باشد .

قالب قسمت های اشاره شده در این پنل با پنل های چند واحدی یکسان بوده و تفاوت اصلی در تعداد شاسی زنگ ها می باشد.نکته قابل ذکر این که برای ساختمان های بالای هشت واحد بایستی از “پنل توسعه” که اصطلاحاً به  آن “پنل صوتی” نیز اتلاق می شود استفاده نمود . این دو پنل از داخل توسط کابل مخصوصی که همراه سیستم ارائه می گردد به یکدیگر متصل می گردند .• مانیتور :مانیتور به بخشی از سیستم که درون ساختمان نصب شده و از طریق آن تصویر را مشاهده و ارتباط صوتی با محیط خارج برقرار می نمائیم اتلاق می شود .

تعمیرات آیفون تصویری

سیم کشی آیفون تصویری

سیستم آیفون تصویری برای برقراری ارتباط از یک بستر سیمی چهار رشته ای بهره می گیرد . این بستر چهار سیمی به صورت پیش فرض از چهار رنگ قرمز ، آبی ، زرد و سفید تشکیل گردیده است .

ترمینال شماره               سیم رنگ                              سیم عملکرد

١                               قرمز                                   انتقال صدا (از مانیتور به پنل)

٢                               آبی                                      منفی ( ١٢ ولت DCکه برای راه اندازی پنل از مانیتور ارسال می گردد

٣                              زرد                                     مثبت ( ١٢ ولت DC)که برای راه اندازی پنل از مانیتور ارسال می گردد

۴                              سفید                                     انتقال تصویر (از پنل به مانیتور (از پنل به مانیتور)

علاوه بر کاربرد های عنوان شده در بالا برای سیم ها ، آنها دو نقش دیگر را نیز عهده دار می باشند :

– اتصال سیم های قرمز و آبی تولید زنگ می نماید .

– اتصال سیم های قرمز و زرد باعث تحریک رله درب باز کن می شود .(این اتفاق فقط وقتی میافتد که روی مانیتور تصویر داشته باشیم)

جهت راه اندازی سیستم یک واحدی بایستی مطابق نقشه  سیم ها را متصل نمائید .

شایان ذکر است که اگر فقط چهار سیم رنگی بین پنل و مانیتور را به صورت رنگ به رنگ به هم متصل کرده و مانیتور را به برق شهر متصل نمائیم ارتباط صوتی و تصویری برقرار می شود ولی امکان بازکردن در وجود نخواهد داشت .توجه داشته باشید همانطور که در شکل نیز ملاحظه می نمائید در پشت مانیتور سه محل ورود سیم(سوکت) وجود دارد .محل اول برای اتصال به پنل ، محل دوم جهت ارتباط داخلی (اینترکام) که بهمنظور برقراری ارتباط بین دو گوشی تصویری و یا بین یک گوشی تصویری و یک گوشی صوتی به کار

می رود . در نهایت سومین محل جهت اتصال حافظه می باشد که در صورتی که از حافظه استفادهنمی شود بایستی پایه های ٣ و ۴ توسط جامپر ارائه شده اتصال کوتاه شود . در صورت عدم اتصال کوتاه این پایه ها تصویر قطع خواهد شد .توضیح در خصوص نصب مانیتور و پنل در ابتدا به ارائه توضیح در خصوص نصب پنل می پردازیم :برای نصب پنل ابتدا قوطی مربوطه را درون دیوار به نحوی جاسازی می نمائیم که لبه آن همسان با لبه دیوار باشد (بدیهی است در صورت عدم امکان استقرار قوطی به صورت توکار می توان آن را با

استفاده از چهار عدد پیچ و رولپلاگ به صورت روکار نصب نمود) .در صورت نصب به صورت توکار ، دقت نمائید که قبل از استقرار کامل قوطی سیم ها وارد قوطی شده باشند . پس از نصب کامل قوطی حالا نوبت به سیم بندی پنل می باشد.بر روی پنل و در قسمت بالایی آن یک ترمینال چهار کانال جهت بستن سیم ها وجود دارد که در زیرآنها اعداد ١ تا ۴ درج شده است . سیم هایی که از سمت مانیتور آمده است را به ترتیب زیر به پنل می بندیم

:١- سیم قرمز : ترمینال شماره ١

٢- سیم آبی : ترمینال شماره ٢

٣- سیم زرد : ترمینال شماره ٣

۴- سیم سفید : ترمینال شماره ۴

نهایتاً از قسمت پائینی پنل یک زوج سیم خارج شده که مستقیماً به رله دربازکن متصل می باشد .این رله با آمدن فرمان از سمت مانیتور (اتصال کوتاه شده سیم های قرمز و زرد) فعال می شود . برای باز شدن در بایستی این رله در سر راه یکی از سیم هایی که از ترانس به سمت در بازکن می رود قرار گیرد ، در این شرایط سیم دیگر مستقیماً به دربازکن متصل می گردد .

بس از بستن سیم ها می توانید با استفاده از پیچ های آلنی که به همراه پنل ارائه شده است پنل رابه قوطی نصب شده متصل نمائید.طریقه استفاده از سیستم درب بازکن تصویری سه کلید بر روی مانیتور وجود دارد که به ترتیب از بالا به ترتیب زیر عمل می نماید :

١- برای مشاهده تصویر گرفته شده از طریق پنل

٢- برای برقراری ارتباط داخلی (اینترکام)

٣- جهت باز کدن درب (فقط در صورتی که تصویر وجود داشده باشد)

در زیر مانیتور نیز سه کلید وجود دارد که به ترتیب از راست به ترتیب زیر عمل می نمایند :

١- کم نور و پر نور کردن تصویر مانیتور

٢- خاموش و روشن کردن مانیتور

٣- کم یا زیاد کردن صدای زنگ مانیتور

عملکرد سیستم به این ترتیب است که پس از فشردن شاسی زنگ روی پنل ، زنگ مانیتور به صدادرآمده و تصویر نیز به نمایش در خواهد آمد . این تصویر ٣٠ الی ۵٠ ثانیه نمایش داده شده و پس از آن به صورت خودکار قطع خواهد شد . در زمانی که تصویر روی مانیتور نمایش داده می شود شما میتوانید با بر داشتن گوشی مانیتور یک ارتباط صوتی دو طرفه را برقرار نمائید . در نهایت نیز می توانید بافشردن کلید روی مانیتور درب را باز نمائید . شایان ذکر است شما تا زمانی که تصویر بر روی مانیتور وجود دارد می توانید اقدام به بازکردن درب نمائید . گفتنی است برای این منظور برداشتن گوشی الزامی نخواهد بود .در زمانی که تصویر نمایش داده می شود شما می توانید با فشردن کلید نمایش تصویر روی مانیتورزمان نمایش تصویر را تمدید نمائید .در صورت نیاز به قطع ارتباط تصویری شما بایستی گوشی را برداشته و مجدد بر جای آن قرار دهید .

پیمایش به بالا