رفع خرابی برق

رفع خرابی برق

چهار عامل مهم قطع برق در دنیا

۱-کمبود تولید انرژی الکتریکی

۲-سرویس و نگهداری شبکه

۳-توسعه شبکه

۴-قطعی برق ناشی از حوادث

 

قطعی برق ناشی از موارد دوم و سوم به روش های مختلف قابل کنترل است.

راهکار: استفاده از روش خط گرم.

زمانی که شبکه برق‌دار است در تمام نقاط کشور و همه شرکت‌های برق منطقه‌ای گروه‌های خط گرم مستقر می شوند و عملیات خط گرم را انجام می‌دهند.

قطعه‌هایی به نام ریکلوزر در شبکه متصل است که درصورت قطعی شبکه، به‌صورت خودکار به وصل شبکه اقدام می‌کند و درصورتی که برای بار سوم برق در شبکه برقرار نشد، دیگر فعال نمی‌شود و موجب کاهش ۶۰ درصدی خاموشی‌ها در شبکه می‌شود و کسانی که روی خط گرم کار می‌کنند، برای جلوگیری از عملکرد نامناسب این قطعه‌ها باید آنها را از مدار خارج کنند.

این فناوری در خطوط ۲۰ کیلوولت، ۶۳ و ۱۳۲ کیلوولت اجرایی می‌شود.

 

تقسیم بندی قطعی برق

  • برنامه ریزی شده
  • بدون برنامه ریزی

 

در حالت اول بخشی از شبکه برق برای عملیات توسعه،تعمیرات،اصلاحات و… از مدار خارج می شود که به تبع آن ممکن است بعضی از مصرف کنندگان دقایق یا ساعاتی را بدون برق بمانند. در این مواقع معمولا به اطلاع مصرف کنندگان عمده(مثلا کارخانه ها) برنامه خاموشی می رسد؛ البته می توان مصرف کنندگان خانگی را نیز به نحوی مطلع ساخت.

در خاموشی های بدون برنامه ریزی ممکن است بخشی از شبکه برق به دلایل مختلف و ناگهان از مدار خارج شود. از مهم ترین علت های این نوع خاموشی ها، حفاظت شبکه و تجهیزات برق است. همان طور که در خانه ها از وسیله ای به نام فیوز برای حفاظت وسایل برقی و سیم های برق استفاده می شود، در شبکه های برق نیز وسایلی هستند که همان وظیفه حفاظت را بر عهده دارند تا به صورت خودکار تجهیزات شبکه را در برابر انواع مخاطرات مانند اتصالی یا اضافه باری حفاظت کنند. بسته به نوع اتصالی ممکن است این قطعی  چند ثانیه، چند دقیقه و حتی ساعتی طول بکشد.

پیمایش به بالا