راهنمای نصب لوستر

اگر لوستر تازه ای خریداری کرده اید و قصد نصب لوستر دارید، پیشنهاد میکنیم نکاتی که به صورت مرحله به مرحله در ادامه است را مطالعه کنید تا بتوانید بدون کمترین خطایی این امر را به سرانجام برسانید:

مرحله اول – قطع کردن فیوز: بدلیل اینکه قرار است با برق در تماس باشیم پیش از هر حرکتی، باید فیوز مربوطه را قطع کنیم. حتما بعد از قطع کردن فیوز، به هنگام جدا کردن سیم های برق لوستر قبلی دقت داشته باشید و بدون آنکه به سیم ها دست بزنید با استفاده از فاز متر از قطع بودن برق اطمینان پیدا کنید. سپس با خیال راحت سیم ها را جدا کنید. و لوستر قبلی را از قلاب جدا کرده و از سقف پایین بیاورید.

مرحله دوم – زنجیر لوستر جدید را اندازه کنید: معمولا شرکت های تولید لوستر به اندازه کافی زنجیر به لوستر متصل می کنند، ولی اگر سقف شما کوتاه باشد باید تعدادی از حلقه های زنجیر را از آن جدا کنید. با استفاده از یک انبردست و یک ابزار دیگر می توانید به حلقه ها تابی بدهید و آن را از حلقه های دیگر جدا کنید. دقت داشته باشید بعد از کم کردن حلقه ها باید مجددا سیم برقی که از میان زنجیرها عبور کرده بود را از میان زنجیرها عبور دهید.

نصب لوستر مراحل

مرحله سوم – آویزان کردن لوستر از قلاب سقف: معمولا قلاب در سقف موجود است، اگر قلابی در سقف مشاهده نمی کنید باید کار افزودن قلاب را نیز خودتان انجام دهید. این امر با سوراخکاری و افزودن رولپلاک و یک قلاب ساده به سادگی انجام می شود. فقط توجه داشته باشید برای ایجاد سوراخ در سقف باید محلی را انتخاب کنید که سیم از آن محل عبور نکرده باشد.

مرحله چهارم – متصل کردن سیم های برق: برای اتصال سیم ها باید از ترمینال برق استفاده نمائید. در صورتیکه کلید شما دوپل است به یک ترمینال سه تایی نیاز دارید و در صورتیکه کلید شما تک پل است یک ترمینال دوتایی کافی است. در کلیدهای دوپل سه سیم در سقف مشاهده می کنید که ۲ تای آنها فاز(برق دار) و دیگری نول(بدون برق) است. در کلیدهای تک پل نیز دو سیم وجود دارد که یکی از آنها فاز و دیگری نول است. معمولا سیم های فاز با رنگ قرمز و سیم نول با رنگهای آبی مشخص اند. البته برای تشخیص سیم های فاز (در صورت وصل بودن برق) می توان از فازمتر استفاده کرد. در صورتیکه تعداد سیم هایی که در بالای لوستر است ۳ تا بود یعنی سیستم لوستر شما دو پل است، که می توانید به سادگی به کلیدهای دوپل وصل کنید. برای این کار کافی است سیم تک را به عنوان نول در نظر بگیرید و سیم جفتی (دو سیم متصل به هم) را فاز در نظر بگیرید. هر سیم فاز لوستر را به یک سیم فاز سقف و تک سیم نول را به تک سیم نول سقف وصل نمائید. در صورتیکه لوستر شما ۳ سیم داشت و در سقف شما تنها ۲ سیم موجود بود باید سیم جفتی لوستر را بعد از لخت کردن به یکدیگر متصل کنید و به عنوان فاز در نظر بگیرید و سیم تکی را نیز به عنوان سیم نول در نظر داشته باشید و سپس مطابق مراحل بالا فاز لوستر را به فاز سقف و نول لوستر را نیز به نول سقف متصل نمائید.

مرحله پنجم – زیباسازی محل اتصال نصب لوستر : در این مرحله باید قطعه زنبق شکل لوسترتان را بالا بکشید وسیم های اضافی را پشت آن مخفی کنید و بعد بوسیله پیچ و یا قطعه پلاستیکی آن زنبق را در آن بالا ثابت کنید.

مرحله ششم – نصب حباب ها یا شیدها و سپس لامپ ها: بسته به نوع لوستری که خریداری کرده اید حباب یا شیدهای لوستر را متصل کنید. پس از نصب حباب ها لامپ ها را در جای خود بپیچانید. البته در برخی مدل ها که شیدها بر روی لامپ ها قرار می گیرد ابتدا باید لامپ ها را متصل کنید و سپس شیدها را بر روی آن سوار کنید.

مرحله هفتم – وصل کردن فیوز برق و آزمایش روشن شدن لوستر: در این مرحله فیوزی را که در مرحله اول قطع کرده بودید، مجددا وصل کنید و با زدن کلید لوستر آن را روشن نمائید. در صورتیکه کلیه لامپ ها روشن شد، به این معناست که شما کلیه مراحل را به درستی انجام داده اید. در صورتیکه یک یا چند لامپ روشن نمی شود ابتدا اطمینان حاصل کنید که لامپ ها سوخته نباشند و سپس یک به یک مراحل پیش را چک کنید.

نکاتی که باید در نصب لوستر مد نظر داشته باشید:

۱ برای نصب لوستر نیاز به داشتن اصول اولیه برق مانند سیم‌کشی دارید. دستورالعمل نصب لوستر را در راهنمای آن بخوانید.
۲ به وزن لوستر دقت کنید و بررسی کنید که آیا می‌توانید از جعبه اتصال سقف قدیمی خود استفاده کنید یا باید یک جعبه اتصال جدید و قابل اطمینان نصب نمایید.
۳ برای بالا رفتن حتما از نرده‌بان‌های خانگی استفاده کنید و مطمئن شوید که نرده‌بان سرجای خود محکم ایستاده و لیز نمی‌خورد. چنانچه خطر لیز خوردن وجود دارد زیر چهارپایه‌ها دستمال پارچه‌ای بگذارید.
۴ مراقب باشید کودکان در اطراف‌تان حضور نداشته باشند.

۵ برای انجام هرگونه کار برقی حتما از دست‌کش‌های عایق استفاده کنید و مطمئن باشید که دست‌کش‌تان پاره یا سوراخ نیست. برای این کار می‌توانید از عینک‌های محافظ که اطراف‌اش پوشیده شده و برای محافظت چشم به کار می‌رود نیز استفاده کنید تا هنگامی که سرتان بالاست اجسام ریز ریخته شده از سقف وارد چشم‌تان نشود.
۶ جریان برق را از کنتور قطع کنید و به خاموش بودن کلید بسنده نکنید زیرا ممکن است در حین کار تصادفا کلید برق توسط افراد روشن شود و خطر برق‌گرفتگی وجود دارد به همین دلیل توصیه می‌شود کلیه کارهای برقی را به هنگام روز انجام دهید.
۷ اگر لوسترتان حباب دارد، حباب‌ها را باز کنید و پس از نصب مجددا آنها را ببندید.

 

 

پیمایش به بالا