سیم کشی تلفن

چگونه سیم کشی تلفن را انجام دهیم

هر خانه ای فارق از اینکه یک خط تلفن فعال داشته باشد یا خیر، یک جعبه تلفن دارد. با این حال، وجود این جعبه به معنای فعال بودن سرویس تلفن در داخل خانه نیست. برای داشتن یک خط تلفن قابل استفاده، متصل کردن سیم کشی تلفن خانه  و یا تعمیر سیم کشی تلفن به این جعبه لازم است. انجام سیم کشی تلفن توسط خودتان کاملا قانونی و مقرون به صرفه است. نیازی به مجوز و بازرسی نیست، چرا که سیم تلفنی که از جعبه به خانه شما می آید جزو اموال شما است. شما می توانید با انجام سیم کشی تلفن توسط خودتان به جای شرکت مخابرات و یا یک تکنسین برق، مقدار زیادی از پولتان را صرفه جویی کنید.

 

مراحل کار

۱) جعبه تلفن را در بیرون از خانه خود پیدا کنید. این جعبه یک جعبه خاکستری یا برنزی است که تقریبا ۸ در ۱۲ اینچ اندازه دارد. جعبه تلفن جایی است که سیم شرکت مخابرات در آن پایان می یابد و همچنین جایی است که سیمی که به داخل خانه می رود به سیم شرکت مخابرات متصل می شود.

 

۲) قسمتی که برچسب «دسترسی مشتری» دارد را باز کنید. در اینجا باید سوکت های اتصال و جفت های پایه و پیچ ببینید. سوکت درست همانند سوکتی است که تلفن شما در خانه از آن استفاده می کند. به ازای هر خطی که از مخابرات به خانه شما کشیده شده باشد یک سیم به هر سوکت متصل شده است. جفت های پایه و پیچ شامل یک پیچ قرمز و یک پیچ سبز خواهند بود. این پایه ها جایی هستند که سیم کشی جدید شما به سیم شرکت مخابرات متصل خواهد شد.

قبل از شروع سیم کشی، خط شرکت مخابرات را که به سوکت مادگی متصل شده است جدا کنید. این کار برای احتیاط است، زیرا جریان برق (ولتاژ بسیار پایین است، اما اگر تلفن زنگ بخورد افزایش می یابد) را از شرکت مخابرات قطع می کند. وقتی که کار سیم کشی شما تمام شد، باید مجدد آن را وصل کنید.

پیچ های قرمز و سبز با رنگ سیم هایی که به جعبه متصل خواهید کرد مطابقت دارند.

 

تعمیر سیم کشی تلفن

 

۳) کابل تلفن خانگی را از ابزار فروشی ها (در ایران از الکتریکی ها) تهیه کنید. فقط از کابل تلفن گرد استفاده کنید.

با استفاده از سیم چین یا قیچی، به آرامی پوشش بیرونی کابل را ببرید تا دو جفت از سیم های رنگی عایق دار نمایان شوند. یک جفت قرمز و سبز خواهد بود (این جفت برای خط ۱ است) و جفت دیگر زرد و سیاه (این جفت برای خط ۲ در آینده استفاده می شود). حدود نصف اینچ (۱.۳ سانتیمتر) از سیم ها را لخت کنید.

 

۴) پریزی را که در خانه می خواهید به خط تلفن جدید متصل کنید، باز کنید. برای این کار یک پیچ گوشتی دو سو مناسب است. حالا سیم های داخل پریز دیده خواهند شد.

داخل پریز باید ۴ سیم رنگی قرمز، سبز، زرد و سیاه ببینید. هر سیم به یک پیچ متصل است. با استفاده از یک پیچ گوشتی چهار سو، هر کدام از پیچ ها را کمی باز کنید تا بتوانید سیم های متصل شده را جدا کنید.

به آرامی حدود نصف اینچ (۱.۳ سانتیمتر) از روکش هر سیم را جدا کنید، درست مثل همان کاری که با سیم های کابل انجام دادید. سیم های کابل را به سیم های هم رنگ در پریز با چرخاندن آن ها به دور هم متصل کنید. هر جفت از کابل های متصل شده را دور پیچ هم رنگ بپیچانید و سپس پیچ ها را محکم کنید.

 

۵) به طرح خانه خود نگاه کرده و بر اساس آن بهترین مسیر برای کشیدن کابل به بیرون را انتخاب کنید.

 

۶) در دیوار خارجی در جایی که کابل از خانه خارج خواهد شد با دریل یک سوراخ ایجاد کنید.

 

۷) کابل را از طریق دیوارها از محل پریز تا سوراخی که ایجاد کردید بکشید و سپس کابل را از داخل سوراخ رد کنید. کابل را در کنار دیوار خانه تا جعبه تلفن بکشید.

با استفاده از میخ های دوپا در هر ۶ تا ۱۰ اینچ (۱۵.۲ تا ۲۵.۴ سانتیمتر) کابل را روی دیوار خارجی خانه محکم کنید. و یا می توانید از بست های پلاستیکی مخصوص کابل و محکم کردن آن ها با چکش استفاده کنید.

 

۸) یک سوراخ در دایره نازک قسمت پایینی درب جعبه ایجاد کنید. این پلاستیک نازک را می توان با یک مداد یا خودکار سوراخ کرد.

سیم را از داخل سوراخ به بالا بکشید و آن را از پشت پین لولا در قسمت سمت چپ درب جعبه رد کنید تا در جای خود قرار گیرد. کابل را از پشت لولا بکشید تا بتوانید آن را به پایه پیچ های سبز و قرمز متصل کنید. پیچ ها را یک دور کامل باز کنید.

 

۹) نصف اینچ (۱.۳ سانتیمتر) از پوشش هر سیم را لخت کنید.

 

۱۰) هر سیم را خلاف جهت عقربه های ساعت دور پایه، بین واشر و سیم بپیچید تا سیم قرمز را به پایه پیچ قرمز و سیم سبز را به پایه پیچ سبز متصل کنید. پیچ ها روی سیم ها را محکم کنید و سوکت را دوباره متصل کنید. درب جعبه را بسته و پیچ های آن را محکم کنید.

 

۱۱) خط شرکت مخابرات را مجدد به آن سوکتی که جدا کرده بودید وصل کنید. با شرکت مخابرات تماس گرفته و درخواست کنید تا خط تلفنتان فعال شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا