نحوه استفاده از کولر آبی

از آنجا که امروزه استفاده کارآمد از انرژی تبدیل به یک نگرانی جهانی شده است، کولر آبی ابزاری مناسب و جذاب برای خنک ماندن در هوای گرم است. در مقایسه با دستگاه های تهویه مطبوع استاندارد، کولر آبی نیاز به انرژی کمتری ومقرون به صرفه تر است علاوه بر آن تعمیر کولر آبی ارزان قیمت تر است.

بهترین مکان برای کولر آبی

در هوای خشک و بیابانی، کولر آبی منجر به کاهش دما درون خانه ها و ساختمان ها می شوند. هوای گرم بیرون از طریق پدهای غوطه ور در آب صورت می گیرد و هوای خنک شده به درون خانه می وزد. در صورتی که در جای مناسب استفاده نشود حتما نیاز به تعمیر کولر آبی پیدا خواهید کرد. به طور متوسط، کولر آبی ۳ تا ۱۵ پالن آب به ازای هر روز مصرف می کنند و متوسط دمای داخلی تا ۳۰ درجه فارنهایت خواهد بود. آنها معمولا بر رو پشت بام یا پشت پنجره نصب می گردند. کولر آبی تنها برای خنک نمودن هوا با محدوده خاص مربوط به نقطه شبنم مفید هستند.

چگونگی اندازه گیری نقطه شبنم و رطوبت نسبی

دستگاه رطوبت سنج یکی از ابزارهایی است که به صورت دقیق به اندازه گیری دمای مربوط به نقطه شبنم و رطوبت نسبی می پردازد. رطوبت سنج از قرائت دمای حباب خشک و مرطوب استفاده می کند. حباب خشک قرائت مربوط به دمای خارجی با کمک یک دماسنج است. قرائت حباب مرطوب مربوط به دما سنج با پوشش مرطوبی است. نمودار مربوط به رطوبت سنج در ارتباط با قرائت های مربوط به حباب خشک و مرطوب است که به ما نقطه شبنم و رطوبت نسبی را می دهد.
بیابان ها ومناطق گرم وخشک معمولا دارای دمای نقطه شبنم و رطوبت نسبی کمی هستند که برای نصب و استفاده ازکولر آبی مناسب هستند ونیاز به تعمیر کولر آبی کمتری در این نواحی وجود دارد.

به طور مثال نواحی در ایالت های غربی آمریکا مکانی مناسب برای استفاده از کولر آبی هستند. این نواحی شامل شهرهای Phoenix, Arizona, Las Vegas, Nevada و Denver است.درایران نیز نواحی مرکزی ونواحی بیابانی به جز مناطق مرطوب جنوبی مناسب برای استفاده از کولر آبی هستند.

تعمیر کولر آبی

مقایسه کولر آبی با سایر کولر ها

 

بررسی بازده انرژی یک کولر آبی نشان می دهد که در مقایسه با سیستم های تهویه مطبوع (کولرهای گازی) کولر آبی حدودا یک دهم تا یک سوم انرژی مصرف می کند. پس قطعا کولر آبی بازدهی و بهره وری انرژی بیشتری دارند وخرابی و تعمیر کولر آبی کمتر می شود.
در واقع باید نیازهایتان برای خنک کردن منزل یا محل کار را بررسی کرده و تصمیم بگیرید که مثلا آیا یک کولر آبی ساده برای شما کفایت می کند یا خیر. برای یک اتاق استفاده از کولر آبی خنک کنندگی برابر با کولرگازی دارد با این تفاوت که بر اساس فناوری تبخیر است و یک سری مزایا در مصرف انرژی دارد در نهایت با در نظر گرفتن گزینه های موجود و فضای مورد نظر می توانید سیستم خنک کننده مناسب را انتخاب کنید.
علاوه بر در نظر گرفتن فضای اتاق و انتخاب ابعاد مناسب به این نکته نیز توجه کنید که آیا تنظیم کانال ها هم بدون دردسر انجام می شود تا جریان هوای سرد و تهویه مطبوع ایجاد شود یا خیر.
طراحی و ساخت کولر آبی مختلف را با جزئیات بیشتر بررسی کنید. مشخص کنید که آیا مدل یک فاز لازم دارید یا دو فاز – مدل های دو فاز بهره ‌وری انرژی کمتری دارند و گران تر هستند اما موجب افزایش رطوبت هوا نمی شوند.
مصرف اضافه آب را نیز در نظر بگیرید. این فاکتور که هم با هزینه و هم مصرف منابع مرتبط است اغلب نادیده گرفته می شود.
در رابطه با این که می خواهید کولرتان با کانال نصب شود یا خیر نیز تصمیم گیری کنید. میزان فضایی که قرار است خنک شود بر حسب مترمربع اندازه بگیرید و سایز کولر آّبی را تعیین کنید. در نهایت مشخص کنید که خودتان آن را نصب می کنید یا نصب آن را به یک نفر حرفه ای واگذار می کنید.
در رابطه با تعمیر و نگهداری کولر آبی نیز اطلاعات کسب کنید. مثلا این که چطور باید آن را تمیز کرد، در زمستان آن را چطور نگهداری کرد و سیستم های الکتریکی آن را چطور نگهداری کرد. تعمیر کولر آبی خود را به ما بسپارید ….

تعمیر کولر آبی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا