نحوه ی عیب یابی و تعمیر کولر آبی

چرا باید به تعمیر کولر آبی اهمیت داد

کولرهای آبی در آب و هوای گرم و خشک نسبت به سایر نواحی عملکرد بهتری داشته و به خوبی کار می کنند. این کولرها از سایر سیستم های تهویه هوا ارزان تر ومقرون به صرفه تر هستند و هزینه راه اندازی نگهداری و تعمیر کولر آبی نیز کمتر است. با این حال، کولرهای آبی به نسبت سایر سیستم های تهویه هوا، نیازمند نگهداری بیشتری هستند به این دلیل نگهداری و تعمیر کولر آبی اهمیت بسیاری دارد. خوشبختانه، نگهداری و تعمیر کولر آبی برای کار کردن با حداکثر کارآیی نیازمند تخصص فنی و مهارت کمی برای کار با ابزار مربوطه است. عیب یابی و تعمیر کولر آبی کار ساده ای است که باید یکی از چند مشکل ممکن را شناسایی کرد. یک کولر آبی سه جز اصلی دارد: پمپ آب، آب را به پوشال های کولر می رساند تا هوا خنک شده و فن موتور هوای خنک شده را در داخل خانه پخش می کند.در ادامه ما به خرابی های ممکن کولر آبی و نحوه ی رفع و تعمیر کولر آبی به طور مختصر میپردازیم.

 

تعمیر کولر آبی

نحوه ی تعمیر کولر آبی

اگر کولر روشن نمی شود و یا باد نمی زند برای تعمیر کولر آبی خود کافیست با یک چراغ قوه جعبه فیوز را چک کنید. اگر فیوز پریده یا سوخته است، آن را تنظیم مجدد و در صورت نیاز جایگزین کنید.
اگر هوا خنک نیست، علت مشکل را پیدا کنید. اگر هوا گرم است نحوه تعمیر کولر آبی به این صورت است که پمپ آب را چک کنید تا مطمئن شوید که آب به سمت پوشال ها در گردش است. پوشال ها را بررسی کنید که مواد معدنی به آن ها نچسبیده باشد، این امر جلوی گردش هوا را می گیرد. در نهایت، مخزن آب را چک کنید تا مطمئن شوید که شناور آب را در سطح مناسبی نگاه میدارد که به پمپ برسد.
اگر کولر باد نمی زند برای رفع و تعمیر کولر آبی خود، فن موتور را بررسی کنید. اگر روشن نیست، موتور ممکن است نیازمند سرویس و یا تعویض باشد. همچنین، تسمه فن را جهت پارگی و نیاز به تعویض بررسی کنید. ممکن است تسمه آنقدر شل باشد که نتواند پره های فن را به خوبی بپرخاند؛ وقتی که نقطه میانی تسمه، بین پولی موتور و پولی فن با یک انگشت فشار داده شود، باید حدود یک اینچ فرو رود. اگر خیلی شل باشد، نیازمند سفت شدن و یا حتی تعویض در صورت کهنگی می باشد.
مخزن آب را خالی کرده و آن را به طور کامل با یک برس سفت و محلولی از یک لیوان سرکه و یک گالن آب پاک سازی کنید. همچنین، پوشال ها را بررسی کنید که مواد معدنی به آن ها نچسبیده باشد. با رعایت وانجام راهکارهای بالا شما می توانید تعمیر کولر آبی خود را به سادگی انجام دهید.

 

تعمیر کولر آبی

چگونه از ایجاد رسوب در کولر آبی جلوگیری کنیم

کولرهای آبی معمولا در نواحی گرم، خشک به دلیل کارایی بهتر در این اقلیم ها مورد استفاده قرار می گیرند. آب در این نواحی حاوی مواد معدنی است و فرایند تبخیر منجر به باقی ماندن رسوبات کلسیم و قلیایی بر روی پدهای (پوشاله های) کولر و بخش داخلی کولر آبی می شود. این رسوبات نیز منجر به خوردگی و پوسیدگی فلز داخلی کولر می شوند و در نتیجه منجر به کاهش طول عمر کولر شده و نیاز به تعمیر کولر آبی است که آنی برق پیشگام در این زمینه است. با جلوگیری از تشکیل رسوب و در صورت امکان رسوبات معدنی می توان خنک کنندگی، جریان هوا و عمر دستگاه کولر را بهبود بخشید.

تعمیر کولر آبی
پنل های خنک کننده (پوشاله ها) را از کولر جدا کنید و با کمک یک بورس سفت و یک فنجان سرکه سفید محلول در یک گالن آب آنها را تمیز کنید. مراقب تمیز کردن پره های پنل های کولر باشید.
از پدهای کولر آسپن استفاده کنید و آنها را در صورت نیاز در طول فصل تغییر دهید. الیاف اسپن آب را جذب می کنند، در نتیجه منجر به بهبود کارایی از طریق ایجاد یک جدار آبی و بهبود اثر خنک کنندگی می شود. فیلترها باید عوض شوند که بستگی به میزان استفاده دارد و معمولا دو تا سه بار در هر فصل عوض می شوند.
مخزن آب در کف کولر را ماهی یک بار در طول فصل با خاموش کردن کولر تمیز نمایید، مخزن آب را کاملا خالی کنید و آن را با بورسی سفت و محلول سرکه و آب بشویید و کاملا شستشو دهید.
مخزن آب با حذف پوششی با مواد شیمیایی تمیز می گردد که در فروشگاه ها به صورت بسته بندی شده موجود است که منجر به افزایش قابلیت حلال پذیری مود معدنی می گردد پس به راحتی به پدها نمی چسبند.
از آب پر املاح برای کولرهای آبی یا تبخیری استفاده نکنید زیرا آب طی فرایند املاح دار شدن سرشار از سدیم می گردد که منجر به ایجاد پوسته می شود.
شناور تخلیه با توجه به خط آب اضافه کنید که آب را از مخزن به فیلترهای آسپن برگرداند. این شناور در فروشگاه هادر دسترس است و بر روی خط آب نصب می گردد و ۶ اینچ بالاتر از اتصال پمپ است، و کار تبدیل کردن درصدی از بازیافتی را از طریق لوله پلاستیکی به سطح چمن یا باغ انجام می دهد که می تواند از نظر مشخصه ها مطابق با اب معدنی باشد، مانند ماری جوانای برمودا، نمکی یا آب رد نظر گرفت.

تعمیر کولر آبی

نکات و هشدارها پیرامون تعمیر کولر آبی

یک جعبه ابزار حاوی ابزارهای پایه مورد نیاز برای عیب یابی و تعمیر کولر آبی تهیه کنید و آن را در دسترس نگاه دارید تا وقتی مشکلی ایجاد می شود به سراغشان بروید.
همیشه کلیدهای داخل خانه را در حالت خاموش قرار داده و همچنین کلید برق داخل کولر در قسمت بالایی را خاموش کنید.
هنگامی که در حال کار روی کولر در بالای پشت بام هستید، یک دستیار در پایین داشته باشد تا در صورت بروز حادثه، فردی برای کمک وجود داشته باشد.

هرگونه مشکل پیرامون نگهداری و تعمیر کولر آبی خود را به آنی برق بسپارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا